Букатинка
Мальовниче село на Вінничині з неймовірною культурною спадщиною та незайманою природою
.png)
Букатинка
Букатинка — давнє село, засноване 1606 року. Унікальне з погляду природи, історії та культури.
Букатинка розташоване на подністровських горбах та схилах, у мальовничій глибокій долині, по якій тече річка Мурафа. Тут, у цій природній чаші, виходять на поверхню землі камʼяні рештки шарів планетоутворного періоду, прадавніх вивержень вулканів, стародавніх океанів, морів, пустель. їх колись вимили води льодовика під час четвертого потепління.
У 1985 році тут проходив всесвітній зʼїзд геологів: з Австралії, Америки, Африки, Японії і Європи. Вивчали шари, що не переміщені катастрофами та катаклізмами, як на інших материках.
Ця геологічна памʼятка отримала назву «Відслонення Грушанської світи». Тут можна відчути всі епохи від архаїчних гранітів, докембрійських пісковиків, крейдяного періоду, Сарматського моря з його вапняками, від наймʼякіших мінералів тальку до найтвердіших кремнієвих утворень. Від зелено-синіх до червоних залізо-рудих глин 3 бурштиновими пісками, що несуть коштовні камені.
Також по берегах річки Мурафи зростає стародавній дубово-грабовий ліс.
На теренах Букатинщини знайдені чисельні памʼятки епохи палеоліту, мезоліту, буго-дністровської, трипільської культур, неоліту, часу словʼян, давньоруського часу, козацької доби. Про давнє поселення «Бокотинці» («Богатинці») згадується у документах 1604 році, є вона і на картах Петра І.
Саме через цей край в часи козаків пролягав славнозвісний шлях зі Сходу, з Криму, у Європу, уздовж якого будувались села, потужні укріплення, городища, фортеці.
Особливе місце в історії краю займала Букатинка у роки козацьких повстань, гайдамаччини. У Букатинці ще залишились підземелля з численними ходами, де, за легендою, ховалось населення під час нападу турків, татар.
За роки історичних, археологічних досліджень в селі Букатинці та Вил знайдені поховання давньоруських воїнів зі списами, горщиками, трипільська кераміка з поселення «Зруб».
Культура
Колись Букатинка була одним із центрів каменотесного мистецтва. У 1916 році цим промислом у Букатинці займалося понад 300 осіб. Видавався каталог виробів із каменю, які возили навколишніми селами, містами, Бессарабією, Волинню, до Києва й навіть до Відня. Також букатинська земля породила і дала притулок багатьом видатним людям. Це письменники Никифор Білоконь, журналіст Микола Боднарук, герой війни, художник Олексій Трачук, Михайло та Віктор Антончики, гомеопат Біхунова та її дочка співачка опери Олена, лозоходець Василь Стеценко, художники: Непийпиво, Сидорук, Марія Руденко та Марія Гоцуляк, митці: Микола Олійниченко, Оксана Городинська, Сергій Танадайчук, Андрій Пушкарьов, Микола Теліженко, Кирило Пустовіт.
У кінці 80-х років минулого століття у Букатинці знімали сцени з фільму «Изыди!», а в 2015 році гурт «Тік» зняв кліп на пісню «Ендорфіни».
Детальніше про історію Букатинки можна прочитати в книгах Дарії Альошкіної та Віталія Іванчишена.
.png)